האם השמש טובה לשיער שלך? יתרונות, סיכונים וטיפים

חשיפה לשמש והשפעתה על השיער היא נושא שגורר דעות מעורבות.
מצד אחד, אור השמש מציע יתרונות מסוימים לרווחתך הכללית.
מצד שני, חשיפת יתר עלולה להיות מזיקה, ולהוביל לבעיות בריאותיות רבות, כולל נזק לשיער.
לכן רבים שואלים, “האם השמש טובה לשיער שלך?”

במאמר זה, אנו נסביר את המורכבות של האופן שבו השמש משפיעה על השיער שלך, ונדגיש את היתרונות והחסרונות המוכחים של חשיפה לשמש, נפריך תפיסות מוטעות נפוצות לגבי שמש ושיער, ונציע עצות להנאה מהשמש תוך הבטחת בריאות שיער מיטבית.


השפעת אור השמש על השיער
לאור השמש תפקיד משמעותי בבריאות השיער בשני אופנים עיקריים: תרומתו לייצור ויטמין D והשפעתו על חלבוני השיער והפיגמנטים.

ויטמין D ובריאות השיער

אור השמש מגרה את העור שלנו לייצר ויטמין D, מרכיב חיוני לתפקודים רבים בגוף, כולל בריאות העור והקרקפת שלנו. אחד מתפקידיו של ויטמין D הוא תמיכה בהתמיינות של קרטינוציטים.
תאים אלו מהווים את רוב העור והקרקפת שלנו.

אם שוקלים תוספי ויטמין D לבריאות השיער או מכל סיבה אחרת, תמיד יש להתייעץ תחילה עם רופא. ויטמין D אינו מסיס במים, כלומר כמויות מוגזמות עלולות להצטבר בגוף, שעלולות להוביל לבעיות בריאותיות.

השפעה על חלבוני שיער ופיגמנטים

אור השמש, במיוחד מרכיב האולטרה סגול (UV) שלו, משפיע על בריאות ומראה השיער שלנו בדרכים שונות. בדיוק כמו שהעור שלנו יכול להישרף מהשמש, גם החלבון העיקרי שממנו עשוי השיער שלנו, קרטין, עלול להינזק מהשמש. כאשר זה קורה, השיער יכול להיות חלש יותר וסביר יותר להישבר.

השמש יכולה להשפיע גם על השמנים והחומרים המזינים הטובים בשיער שלנו. זה יכול להחליש את השיער שלנו עוד יותר, מה שהופך אותו נוטה יותר להישבר.

המלנין, הפיגמנט האחראי על צבע השיער, ממלא תפקיד מגן על ידי ספיגת קרינת UV כדי להגן מפני נזק כזה. עם זאת, פעולת הגנה זו אינה נטולת מחיר. חשיפה מתמשכת ל-UV משנה את מבנה המלנין, מה שגורם לרוב להבהרת שיער. למרות שזה עשוי להיראות יפה ורצוי, זהו למעשה סימן גלוי לפירוק המלנין ובעצם, נזק לשיער.


“יתרונות” של השמש לשיער שלך
בעוד שהשמש היא מקור של חום ואור, היא קשורה גם לכמה “יתרונות” לשיער. עם זאת, חשוב להבין שלמרות שתוצאות אלו עשויות להיראות אסתטיות, הן אינן מעידות על שיפור בבריאות השיער. להפך, הן למעשה מעידות על נזק לשיער.

מראה עובי השיער – האם חשיפה לשמש גורמת לשיער שלך להיראות עבה יותר? כן.
כאשר השיער נתון לאור השמש, הוא עלול להתנפח. זה גורם לו להיראות מלא יותר, בדומה לאופן שבו סלסול יכול לגרום לשיער להיראות נפחי יותר. אבל זכרו, זו לא עלייה אמיתית במספר השערות שיש לכם.

התבהרות טבעית – האם שמת לב שהשיער שלך מקבל גוונים בהירים יותר לאחר בילוי בחוץ בקיץ? זו אכן השמש. אור השמש יכול להבהיר את השיער שלך ולתת לו מראה מודגש. אמנם יש שאוהבים את האפקט הטבעי הזה, אבל כדאי לשים לב שזה למעשה סימן שהשמש פוגעת בשיער שלך.

 

חשיפה לשמש + סיכונים לנזק בשיער

חשיפה ממושכת ל-UV משפיעה לרעה על בריאות השיער במובנים רבים.
השפעות אלה כוללות:

 • היווצרות רדיקלים חופשיים – קרני UV גורמות ליצירת רדיקלים חופשיים, שעלולים להזיק לשיער.
 • יובש בשיער – חשיפה ממושכת לשמש עלולה להסיר מהשיער את השמנים הטבעיים שלו, ולהוביל ליובש.
 • שבירת שיער – קרני ה-UV של השמש יכולות להחליש את השיער, מה שהופך אותו ליותר שביר.
 • כוויות שמש בקרקפת – בדיוק כמו שהעור בגופנו יכול להישרף, כך גם הקרקפת שלנו יכולה להישרף, במיוחד באזורים שבהם השיער דק.
 • מעבר להשפעות המיידיות הנראות לעין, עלולות להיות השלכות ארוכות טווח.

 

3 תפיסות שגויות נפוצות לגבי נזקי שמש + שיער

 • מיתוס תועלת של 100% – רבים מאמינים שאור השמש רק מועיל לבריאות השיער.
  בעוד שחשיפה לשמש יכולה לקדם את ייצור ויטמין D, ללא אמצעי הזהירות המתאימים אור השמש מזיק.
 • מיתוס הגנת כובע – חבישת כובע אמנם מציעה הגנה מסוימת, אבל היא לא מבטיחה מיגון מלא של השיער שלך מקרני UV. סוג הבד וסוג האריגה עוזרים לקבוע את רמת ההגנה שהכובע מספק.
 • מיתוס כוויות שמש בשיער – השיער עצמו לא נשרף, אבל הקרקפת הבסיסית יכולה, במיוחד באזורים שבהם השיער דק. חשוב לנקוט באמצעים כדי להגן על הקרקפת מאור שמש ישיר.

 

5 טיפים לשמירה על שיער בריא לאורך כל החשיפה לשמש
עם הפעולות הנכונות, אתה יכול לשמור על השיער שלך במצב אופטימלי, גם כשאתה מבלה בחוץ.

 • השתמש במוצרי שיער עם הגנת UV משופרת – כשזה מגיע להגנה על השיער שלך מקרני השמש, השקעה במוצרים הנכונים היא חשיבות עליונה.
 • הימנע משעות UV שיא – הגבל את החשיפה לשמש בין 10:00 בבוקר ל- 16:00 בצהריים, שעות ה-UV האינטנסיביות ביותר כפי שהוגדרו על ידי האגודה האמריקנית לסרטן.
  אם אתה חייב להיות בחוץ, הקפד לנקוט באמצעי הגנה.
 • חבשו כיסויי ראש – חבישת כובע או צעיף זה לא רק סטייל. כיסוי ראש יכול לשמש הגנה ולהפחית את החשיפה הישירה של השיער והקרקפת לשמש.
 • שלבו תזונה עשירה בחומרים מזינים – בריאות השיער אינה תלויה רק ​​בגורמים חיצוניים. הקפדה על תזונה מאוזנת ועשירה בחומרים מזינים יכולה לחזק את השיער שלך מבפנים והחוצה, ולהפוך אותו לחזק יותר מפני נזקים פוטנציאליים.
 • לחות לשיער שלך – השתמש בקביעות בטיפולי לחות לשיער כדי לנטרל את השפעות הייבוש של השמש.

אהבתם? שתפו את המאמר!

Skip to content